
Parfem, sadrži 15-30% parfemskih ulja u alkoholu, i traje 8-10 časova.
Eau de parfum, ili parfemska voda, sadrži 8-15 % parfemskih ulja u alkoholu i traje oko 4 sata.
Eau de Toilette, je slabija formula od prethodnog, sadrži oko 4-8% mirisnog ulja
Eau de cologne, ili kolonjska voda sadrži najviše 4% parfemskog ulja u alkoholu i traje 2-3 sata.
Puderi sadrže 9% parfemskog ulja.
Kreme sadrže 8% parfemskog ulja.
Losioni sadrže 3-5% parfemskog ulja.

Pre nego što krenete u kupovinu, odredite vrstu parfema, odnosno da li želite cvetnu notu, voćnu, orijentalnu ili začinjenu.Zatim je bitan i period kada ćete ga koristiti. Za proleće se preporučuju cvetni mirisi, za leto sveži, a za jesen i zimu intenzivniji orijentalni mirisi.Tokom dana koristite laganiju formulu, a za noćni provod možete izabrati jače note.
Ako ste tačno odredili glavne karakteristike mirisa u parfimeriji ćete moći zatražiti pomoć prodavca.Zamolite prodavca da testere parfema isproba na vašoj koži, jer na svakoj osobi različito dolazi do izražaja. Ponekad su isti sastojci intenzivniji, a ponekad nežniji. Bitno je da kada nanesete parfem na kožu to mesto ne trljate pošto ćete oštetiti molekule parfema koji neće postići željeni efekat prilikom odabira parfema.
Ne dozvolite da u izboru parfema presudi izgled ambalaže ili bočice, pratite vaša čula i izabraćete najbolju mirisnu notu koja će vas pratiti na svakom koraku.

Ako smo pronašli pravi miris za sebe, treba ga znati pravilno koristiti. Nakon nekoliko vremena naš nos će se navići na određenu notu i neće osetiti njegovu jačinu. Zbog tih razloga, pažljivo prskajte na sebe. Dovoljno je samo nekoliko kapi na zglobove, laktove i iza ušiju. Nemojte nikad potrljati mesto gde ste naneli parfem, jer će se molekule mirisa oštetiti. Ako se odlučite za mešanje dve ili više aroma, morate imati u vidu da će možda loše ispasti cela procedura, tj. da nećete dobiti očekivani rezultat. Možda su određeni parfemi na svoj način lepi, ali ako ih pomešate, dobićete neželjeni efekat. Svaka osoba se tokom vremena menja, menjaju se njegove navike i ukusi. Ako smo pre nekoliko godina obožavali jedan konkretan miris, to ne znači da ćemo ga i sad voleti. Isto tako, od trenutnog raspoloženja zavisi šta ćemo taj dan naprskati na sebe. Posle tuširanja ili kupanja u vrućoj vodi, koža postaje mekša, a pore se otvore. Preporučujemo da tada koristite parfem koji će na ovaj način postati postojaniji i duže će pulsirati.

Parfem, da bi što duže trajao u nepromenjenom obliku obavezno treba držati na hladnom, suvom i mračnom mestu. Kada otvorite bočicu parfema, počinje proces oksidacije, zato zaštitite parfem od toplote, vlage i svetlosti. Kupatilo na primer, nije idealno mesto za čuvanje zbog pare i čestog menjanja temperature. Kupujte manja pakovanja parfema ili toaletnih voda i potrošite ih do kraja.Parfem će duže biti upotrebljiv i nepromenjen ako ga držite u frižideru. Ovo bi bio odličan savet ako imate veliko pakovanje parfema, ili ste ga kupili u toplom periodu godine.